The Western (Isle of Man) Photographic Society

Back to 12-13 Comp Results

 

AWARD WINNERS FOR THE 2012 - 2013 YEAR

Juniors

  • Junior Championship Cup - Reuben Allan

Beginners and Newcomers

  • Monochrome Prints Points Trophy - no winner this year
  • Colour Prints Points Trophy - Andy Naughton
  • Up to A4 Prints Points Trophy - Andy Naughton
  • Monochrome Digital Projected Points Trophy - Gary Booth
  • Colour Digital Projected Points Trophy - Gary Booth
  • Beginners Colour Digital Projected Points Trophy - Reuben Allan
  • Beginners Points Champion Trophy - Reuben Allan
  • Committee Cup for the Newcomers Points Champion - Gary Booth

Intermediate

  • Monochrome Prints Points Trophy - Dorothy Flint
  • Colour Prints Points Trophy - Ruth Nicholls
  • A4 Prints Points Trophy - John O'Keefe
  • Monochrome Digital Projected Points Trophy - Trevor Hitchen
  • Colour Digital Projected Points Trophy - Stan Basnett
  • Intermediate Points Champion Cup - Dennis Wood

All Classes

  • Bob Martin Memorial Trophy for the best entry in the first Open Competition of the season - Jim Lace
  • Presidentís Cup for the best entry in the Presidentís Competition - Chris Nicholls
  • Cup for the best small print in the Presidentís Competition - Tony Faragher
  • Trophy for the best Monochrome Print in the Chairman's Competition - Dorothy Flint
  • Trophy for the best Colour Print in the Chairman's Competition - Kristine Smith
  • Trophy for the best A4 Print in the Chairman's Competition - Dennis Wood
  • Trophy for the best Monochrome Projected Digital Image in the Chairman's Competition - Gary Booth
  • Trophy for the best Colour Projected Digital Image in the Chairman's Competition - Gary Booth
  • Masonic Trophy for the best entry in the Chairmanís Competition - Gary Booth
  • Jack Pugh Memorial Cup for the winning entry in the Nature Competition - Dorothy Flint
  • Millennium Cup in memory of Jimmy Brew for the best entry in the first Open Competition of the New Year
    - Dennis Wood
  • Jimmy Gorry Trophy for the winner of the Small Print Competition - Chris Nicholls
  • John Cowell Cup for the best Monochrome Print in the Annual Open and Photographer of the Year Competition                    - Dennis Wood
  • Beaumont Cup for the best Colour Print in the Annual Open and Photographer of the Year Competition - Dorothy Flint
  • Mannin Cup for the best A4 Print in the Annual Open and Photographer of the Year Competition - Dennis Wood
  • Secretary's Trophy for the best Monochrome Projected Digital Image in the Annual Open and Photographer of the Year Competition - Gary Booth
  • Nicholls Digital Trophy for the best Colour Projected Digital Image in the Annual Open and Photographer of the Year Competition - Jim Lace
  • Moore Stephens Trophy for the best entry in the Annual Open and Photographer of the Year Competition - Dorothy Flint
  • Cup for the Runner Up Photographer of the Year - Bill Callow
  • Plaque for the Photographer of the Year - Dorothy Flint
     

Back to top of page | Back to 12-13 Competition results