The Western (Isle of Man) Photographic Society

Back to Competition Results

Click on each thumbnail to see a larger image

Natural History 4th October 2007
Judge - Victoria Harrop

The winning entry in the Natural History Competition was a Monochrome Print entitled 'Nyala Antelope' by Patricia Tutt.  Congratulations to Patricia on winning the Jack Pugh Memorial Cup.

Monochrome Prints
1st 'Nyala Antelope' by Patricia Tutt - 20 marks
2nd 'Cormorant' by Dorothy Flint - 19 marks
3rd 'Tinder Fungus' by Dorothy Flint - 18 marks

Colour Prints
1st 'Swallow Fledglings' by Dorothy Flint - 20 marks
2nd 'Swallowtail' by Dorothy Flint - 19 marks
3rd 'Mulberry Bark Detail' by Chris Nicholls - 18 marks
Highly Commended 'Juvenile Robin' by Patricia Tutt - 18 marks
Commended 'Campanula Poscharskyana' by John Hall - 17 marks
'Icicle Pattern' by Trevor Hitchen also received 17 marks

Slides
1st 'Frog In Lily Pond' by Peter Hayes - 19 marks
2nd 'Flame Lily' by Patricia Tutt - 18 marks
3rd 'Erithacus Rubecula' by Tricia Craig - 18 marks
Highly Commended 'Nymphoca Alba' by Tricia Craig - 18 marks
Highly Commended 'Wild Plum Blossom' by Rosie Wood - 17 marks
Highly Commended 'Disa Stolzii' by Patricia Tutt - 17 marks
'Scalloped Hazel' by Doug Allan also received 17 marks

Digital Projected
1st 'Cormorant On Nest' by Trevor Hitchen - 20 marks
2nd 'Sycamore' by Doug Allan - 19 marks
3rd 'Lesser Celandine' by Bob Martin - 18 marks
Highly Commended 'Natural Coloured Earth Mauritius' by Doreen Kelly - 17 marks
'Grass Hopper' by Chris Nicholls,
'Robin' by Chris Caley,
'Male Iguana' by Chris Nicholls,
'Foliose Lichen' by Rosie Wood,
and 'Yellow Finned Anenomae Fish' by Chris Nicholls also received 17 marks
Commended 'Hoverfly' by Jessie Russell - 16 marks

 

Monochrome Prints


'Nyala Antelope' by Patricia Tutt
First in Monochrome Prints, 20 marks
Winner of Jack Pugh Memorial Cup

'Cormorant' by Dorothy Flint
Second in Monochrome Prints, 19 marks

'Tinder Fungus' by Dorothy Flint
Third in Monochrome Prints, 18 marks

Colour Prints


'Swallow Fledglings' by Dorothy Flint
First in Colour Prints, 20 marks

'Swallowtail' by Dorothy Flint
Second in Colour Prints, 19 marks

'Mulberry Bark Detail' by Chris Nicholls
Third in Colour Prints, 18 marks

'Juvenile Robin' by Patricia Tutt
Highly Commended, 18 marks
   

Slides


'Frog in Lily Pond' by Peter Hayes
First in Slides, 19 marks

'Flame Lily' by Patricia Tutt
Second in Slides, 18 marks

'Erithacus Rubecula' by Tricia Craig
Third in Slides, 18 marks

'Wild Plum Blossom' by Rosie Wood
Highly Commended, 17 marks

'Disa Stolzii' by Patricia Tutt
Highly Commended, 17 marks
 

Digital Projected


'Cormorant On Nest' by Trevor Hitchen
First in DP, 20 marks

'Sycamore' by Doug Allan
Second in DP, 19 marks

'Lesser Celandine' by Bob Martin
Third in DP, 18 marks

'Natural Coloured Earth Mauritius'
by Doreen Kelly, Highly Commended, 17 marks

'Grass Hopper' by Chris Nicholls, 17 marks

'Robin' by Chris Caley, 17 marks

'Male Iguana' by Chris Nicholls, 17 marks

'Foliose Lichen' by Rosie Wood, 17 marks

'Yellow Finned Anenomae Fish'
by Chris Nicholls, 17 marks

'Hoverfly' by Jessie Russell
Commended, 16 marks
   

 

Back to top of page | Back to Competition results