The Western (Isle of Man) Photographic Society

Back to 06-07 Comp Results

Click on each thumbnail to see a larger image

Natural History - Thursday 28th September 2006
Judge - John "Dog" Callister

The winning entry in the Natural History Competition was a beautiful colour print entitled "Robin, Erithacus Rubecula" by Dorothy Flint.  Congratulations to Dorothy on winning the Jack Pugh Memorial Cup.

"Robin" by Dorothy Flint, Best Colour Print and Overall Winner

 

Monochrome Prints
1st "Juvenile Herring Gulls" by Clint Hudson - 20 marks
2nd "Mute Swan" by Jim Lace - 19 marks
3rd "Alpine Snow Crocus" by Chris Nicholls - 18 marks
Highly Commended "Cormorant" by Trevor Hitchen - 17 marks
Commended "Black - Lined Skimmer" by Rick Collins - 16 marks
Commended "Common Garden Spider's Web" by Jim Lace - 16 marks

Colour Prints
1st "Robin" by Dorothy Flint - 20 marks (Overall Winner)
2nd "Shag" by Dorothy Flint - 19 marks
3rd "Dryad's Saddle" by Dennis Wood - 18 marks
Highly Commended "Greenfinch" by Jim Lace - 17 marks
Highly Commended "Herring Gull's Head" by Trevor Hitchen - 17 marks
Commended "Swallowtail Butterfly" by Jim Lace - 16 marks
Commended "Heron on the Shore" by Chris Nicholls - 16 marks
Commended "Hermit Crab" by Jim Lace - 16 marks
Commended "Grey Seal" by Trevor Hitchen - 16 marks
Commended "Herring Gull" by Clint Hudson - 16 marks
Commended "Hummingbird Hawk Moth" by Dorothy Flint - 16 marks

Slides
1st "Reef Heron" by Ruth Nicholls - 20 marks
2nd "Frosted Hogweed" by Bob Martin - 19 marks
3rd "Cushag" by Ruth Nicholls - 18 marks
Commended "Elderberries" by Hannah Dunn - 17 marks
Commended "Robin" by Bob Martin - 17 marks
Commended "Golden Eagle" by Peter Hayes - 17 marks
Commended "Coral Skeletons" by Tricia Craig - 16 marks
Commended "Nesting Cormorants" by John Hall - 16 marks

Digital Projected
1st "Red Corn Poppies" by Chris Nicholls - 20 marks
2nd "Garden Snail" by Jessie Russell - 19 marks
3rd "Rock Strata" by John Hall - 18 marks
Highly Commended "Cormorants and Young" by John Hall - 17 marks
Highly Commended "Yellowfin Anenome Fish" by Chris Nicholls - 17 marks
Commended "Sea Eagle" by Ruth Nicholls - 17 marks
Commended "Mallard Duck" by Bob Martin - 17 marks
Commended "Thrush" by Tricia Craig - 17 marks
 

Monochrome Prints

 
"Mute Swan" by Jim Lace
Second in Monochrome Prints - 19 marks

"Alpine Snow Crocus" by Chris Nicholls
Third in Monochrome Prints - 18 marks
 
"Common Garden Spider's Web" by Jim Lace
Commended - 17 marks
 
     

Colour Prints


"Robin" by Dorothy Flint, 20 marks
First in Colour Prints and Overall Winner

"Shag" by Dorothy Flint,
Second in Colour Prints - 20 marks

 

"Greenfinch" by Jim Lace
Highly Commended - 17 marks
 
"Swallowtail Butterfly" by Jim Lace
Commended - 16 marks

"Hermit Crab" by Jim Lace
Commended - 16 marks

"Heron on the Shore" by Chris Nicholls
Commended - 16 marks
 

Slides


"Reef Heron" by Ruth Nicholls
First in slides - 20 marks
 
"Cushag" by Ruth Nicholls
Third in slides - 18 marks

"Elderberries" by Hannah Dunn
Commended - 17 marks

"Golden Eagle" by Peter Hayes
Commended - 17 marks

"Nesting Cormorants" by John Hall
Commended - 16 marks
     

Digital Projected


"Red Corn Poppies" by Chris Nicholls
First in Digital Projected - 20 marks
 
"Rock Strata" by John Hall
Third in Digital Projected - 18 marks

"Yellowfin Anenome Fish" by Chris Nicholls
Highly Commended - 17 marks

"Sea Eagle" by Ruth Nicholls
Commended - 17 marks
 
     

 

Back to top of page | Back to 06-07 Competition results